Chleb wiejski ze słynnej w San Francisco 'Tartine & Cafe Bakery'Chad Robertson zna się na rzeczy. W swojej książce zawarł niemalże wykład na temat wypiekania domowego chleba. Pełno w niej dokładnych opisów poszczególnych etapów przygotowania. Wszystko po to, abyśmy mogli zrozumieć cały proces. Gdy posiądziemy tę wiedzę, naturalne stanie się dla nas upieczenie chleba z podstawowego przepisu. Potem zaś swobodne go zmienianie i dodawanie przysłowiowych "trzech groszy".
Chleb w smaku jest chrupiący,  w środku zaś wilgotny, miąższ natomiast posiada nieregularne dziurki. Kromki smakują najlepiej z samym masłem. Dodatki są tutaj absolutnie zbędne.
Nic dziwnego, że do kawiarni ' Tartine' ustawiają się kilometrowe kolejki, a chleb wyprzedawany jest w godzinę! po opuszczeniu pieca.


fot. Ralph Mecke/ przepis z książki 'Tartine Bread' Chada Robertsona, składniki na 2 bochenki/

Składniki na leaven (8 - 12 godzin wcześniej):
- 1 łyżka zakwasu  (pszennego lub żytniego) przepis klik
- 200 g ciepłej wody
- 100 g mąki pszennej typ 550
- 100 g mąki pszennej razowej  (używam 3 łyżki otrębów pszennych + 80 g mąki pszennej typ 550)
 
Wszystkie składniki wlać/przesypać do naczynia i wymieszać. Przykryć folią spożywczą i odstawić na noc w temperaturze pokojowej
Do rana leaven powien się napowietrzyć i jego objętość powinna się zwiększyć o około 20%. Należy zrobić test - łyżkę leaven umieścić w misce ciepłej wody - powinien pływać na jej powierzchni. Jeśli opada na dno, należy go odstawić na dłuższe wyrastanie, ponieważ wymaga dłuższej fermentacji. Odstawić go wtedy w ciepłe miejsce i sprawdzać co pół godziny.

Składniki na ciasto chlebowe:

- 700 g + 50 g wody w temperaturze
- 200 g leaven
- 900 g mąki pszennej (używam typ 550)
- 100 g mąki pszennej razowej (używam 3 łyżki otrębów pszennych + 80 g mąki pszennej typ 550)
- 20 g soli

W misie miksera umieścić 700 g wody, leaven, wymieszać. Dodać mąkę pszenną i razową. Wyrobić lub wymieszać do momentu, aż nie będzie widać suchej mąki. Misę przykryć ręczniczkiem, odłożyć ciasto do odpoczynku na 25 - 40 minut (autoliza).
Po tym czasie do ciasta dodać 50 g wody i sól. Wymieszać ciasto, często je składając i rozciągając. 
Ciasto przykryć ręczniczkiem kuchennym i odłożyć do wyrastania na 3 - 4 godziny w temperaturze 26 - 28 ºC. Podczas wyrastania przez pierwsze 2 godziny składać ciasto co pół godziny (w naczyniu, nie wyciągając na blat kuchenny, jak pokazane na tym filmiku), następnie co 45 minut - ciasto będzie już mocniej napowietrzone i mniej klejące, będzie również odstawało od brzegów misy. Jeśli ciasto wyrasta słabo należy wydłużyć czas fermentacji.
Po okresie wyrastania wyjąć ciasto na blat kuchenny, krótko wyrobić, składając kilkanaście razy i podzielić na 2 części. Każdą część uformować w kulę, pozostawić na blacie kuchennym, przykryte, na 20 - 30 minut.
2 koszyczki do wyrastania chleba wysypać mieszanką mąki ryżowej i pszennej (pół na pół) lub samą mąką ryżową. Ostrożnie przenieść ciasto chlebowe do koszyczków, starając się zachować okrągły kształt i nie wyrabiać już bochenków, spodem do góry (góra bochenków będzie teraz na spodzie koszyków).
Odstawić ciasto do wyrastania na 3 - 4 godziny w temperaturze pokojowej lub włożyć do lodówki na 12 godzin (zimne środowiska spowolni, ale nie zatrzyma fermentacji). 
30 minut przed samym pieczeniem rozgrzać w najwyższej temperaturze piekarnika kamień do pieczenia chleba lub naczynie żeliwne z pokrywą.
Bochenki ostrożnie zsunąć na rozgrzany kamień, naciąć. Temperaturę natychmiast obniżyć do 230 stopni C i piec przez 40 - 45 minut, z parą. Jeśli pieczemy w naczyniu żeliwnym  - chleb ostrożnie przełożyć do naczynia żeliwnego (płytszej części), naciąć i piec 20 minut pod przykryciem, następnie 20 - 25 minut bez niego (i bez pary). Chleb powinien mieć kolor głębokiego karmelu lub złotego brązu.
Upieczony chleb wystudzić na kratce.
Smacznego :)
Uwaga: Pozostały leaven można przechowywać w lodówce przez kilka dni. Przed kolejnym pieczeniem należy go ogrzać do temperatury pokojowej i dokarmić dowolną proporcją wody i mąki (w zależności od tego, ile bochenków planujemy piec).


Bądź na bieżąco śledź Waniliową na facebooku, instagramie i twitterze

  ______________________________♥____________________________

7 komentarzy

Dziękuję za komentarz. Wszystkie z uwagą czytam, choć nie zawsze mogę odpisać. Jeśli masz jakieś pytanie napisz na maila waniliowachmurka@gmail.com
Zapraszam też na fanpejdż Waniliowej Chmurki na Facebooku.

 1. Piękne zdjęcia i piękny chleb Olcik.

  OdpowiedzUsuń
 2. piękne zdjęcia, chętnie bym zjadła taki chlebek:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten chleb tak smakowicie wygląda na zdjęciach, że prawie czuję jego zapach:)

  OdpowiedzUsuń
 4. dobrze, że przypomniałaś mi o chlebie, musze się w końcu wziąć za zakwas :) a wtedy będę mogła taki pachnący bochenek upiec :)

  OdpowiedzUsuń
 5. perfekcyjny... ze świeżym zimnym masłem... mniam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Olciku czuję się zachęcona:) ja musze go upiec:) buziaki

  OdpowiedzUsuń

jestem na instagramie