Raport "Polska na Talerzu"


Jako studentka dietetyki z zainteresowaniem obserwuję zwyczaje  żywieniowe Polaków.
Szukając najświeższych badań na ten właśnie temat z pomocą przyszło mi +MAKRO Cash & Carry Polska , które wraz z Instytutem Badania Opinii "Homo Homini" w 2014 roku przeprowadziło raport "Polska na Talerzu". Rzeczony raport składa się z trzech części, w pierwszej poznajemy zwyczaje  Polaków odnośnie gotowania w domu, w drugiej co i gdzie jemy poza domem, a w trzeciej coś na deser czyli Polak, a raczej Polka :) w kawiarni. 
Zacznijmy od gotowania w zaciszu domowym.


Okazuje się, że aż 66% Polaków gotuje dla przyjemności! Jeśli już gotujemy, to oczywiście od razu dla całej rodziny :) Cieszy mnie fakt, że przyrządzamy jedzenie kilka razy w tygodniu, a nie jak się obawiałam- tylko w niedzielę. Uwielbiamy polską kuchnię- i prawidłowo! Tuż za nią jest włoska (niech żyje pizza i spaghetti!), europejska, śródziemnomorska, wegetariańska i wegańska.
Choć dam sobie" rękę uciąć", że w raporcie z 2015 roku te dwie ostatnie kuchnie podskoczą procentowo znacznie wyżej. 
Inspiracji do gotowania pozyskujemy od bliskich, w internecie lub książkach kucharskich.
Troszkę dalej są przepisy z gazet, kulinarne programy w tv, blogi kulinarne. 5,7% z nas to kulinarni odkrywcy, którzy receptury wymyślają samodzielnie.


Co trzeci Polak nie ma zwyczaju jadać poza domem. Jeśli już się decydujemy na wyjście do restauracji, to połowa z nas wybiera tę, w której serwowane są dania kuchni polskiej. Jeśli danie na wynos, to królową wciąż jest włoska pizza. Danie w lokalu? Oczywiście, ale z kuchnią polską. Przy podejmowaniu decyzji o wyborze lokalu ważne są lokalizacja, smak i cena. Przeciętnie jesteśmy w stanie wydać 10-25 zł na posiłek poza domem. Warto zwrócić uwagę na pewne rozwarstwienie ekonomiczne jadających „na mieście” – dwie najliczniejsze grupy respondentów deklarują przeznaczanie na jednorazowy posiłek poza domem odpowiednio: ponad 45 złotych (19,4 proc.) oraz 10-25 złotych(43,5 proc.). Potwierdzeniem, że Polacy coraz chętniej jadają na mieście jest plebiscyt Korona Smakosza, w którym bierze udział coraz więcej lokali i mieszkańców. W zeszły piątek odwiedziłam jeden ze zwycięskich lokali klik.

Polacy wolą parzyć kawę w domu, ale jeśli już zdecydują się na wypicie jej w  kawiarni, to najchętniej wybierają lokalną. Klienci takich miejsc to głównie kobiety. Jak wskazują wyniki raportu „Polska na talerzu 2014” firmy MAKRO Cash &Carry, co trzeci konsument nigdy nie bywa w kawiarni. Ponad połowa ankietowanych na jednorazową wizytę w niej przeznacza zaś od 10 do 25 złotych.Odwiedzanie kawiarni stanowi przede wszystkim element wielkomiejskiego życia. Co trzeci mieszkaniec dużego miasta przyznaje, że do kawiarni zagląda częściej niż raz w miesiącu. Picie kawy poza domem wciąż jest mało popularne wśród mieszkańców wsi, spośród których 44,5 proc. nigdy nie bywa w kawiarni. Warto wspomnieć, że badanie odbyło się w lutym 2014, czyli prawie rok temu. Z moich osobistych obserwacji wynika, że w większych miastach wciąż przybywa nowych kawiarni, a klientami w nich wcale nie są w większości kobiety. Coraz częściej mężczyźni są nie tylko klientami, ale również założycielami! W ostatnim czasie bardzo modne stały się metody alternatywnego parzenia kawy. Polacy - nie tylko kobiety chcą je znać i móc spróbować zaparzonej właśnie w ten sposób kawy.  

Śledź mój profil na Facebooku i  Instagramie!

______________________________♥____________________________4 komentarze

Dziękuję za komentarz. Wszystkie z uwagą czytam, choć nie zawsze mogę odpisać. Jeśli masz jakieś pytanie napisz na maila waniliowachmurka@gmail.com
Zapraszam też na fanpejdż Waniliowej Chmurki na Facebooku.

  1. Szkoda, że Polacy wciąż tak mało wychodzą do restauracji i kawiarni. Większa ilość konsumentów, to większa konkurencja, a co za tym idzie lepsza jakość jedzenia i smaczniejsze dania. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych lat większą ilość ludzi będzie stać na to, żeby wychodzić i rynek restauracji i kawiarni będzie się rozwijał.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo interesujący post : ) zapraszam do nas :) http://twosoulsforever.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

jestem na instagramie