Czas na wrzosy


Jeśli chcemy mieć w ogrodzie wrzosy, trzeba je posadzić właśnie teraz. Ich uprawa nie sprawia trudności, bo są dobrze przystosowane do zasiedlania nawet mało przyjaznych terytoriów.
Wrzos pospolity ma niewielkie wymagania glebowe - podłoże musi tylko być przepuszczalne i o kwaśnym odczynie. Szybko się rozprzestrzenia, dzięki temu, że ma łatwo korzeniące się pędy i produkuje dużo nasion. Jest bardzo odporny na mróz, upał i suszę. Rezultatem tych zdolności przystosowawczych do trudnych warunków jest m.in. to, że występuje w całej Europie z wyjątkiem obszaru śródziemnomorskiego. W Szkocji, gdzie wrzosowiska pokrywają rozległe kamieniste wzgórza, stał się roślinnym symbolem tej krainy. Rośnie też w całej Polsce. Naturalne wrzosowiska mają u nas powierzchnię od kilku arów do 100 ha. Największe znajdziemy na poligonach wojskowych na terenie Pomorza Zachodniego (w okolicach Bornego Sulinowa). Łacińska nazwa wrzosu Calluna pochodzi od greckiego słowa kallýno, co oznacza m.in. upiększanie. Nikt zatem nie powinien mieć wątpliwości, jaki efekt osiągnie, jeśli posadzi w ogrodzie wrzosy.

Rozległym wrzosowiskom oprócz przepięknych widoków zawdzięczamy jeszcze miód wrzosowy. Za sprawą olejków eterycznych pochodzących z nektaru pachnie kwiatami wrzosu. Ma ciemny, herbaciany kolor i jest mniej słodki niż inne miody, nieco ostry i wytrawny w smaku. Świeży miód wrzosowy jako jedyny nie jest ciekły, zawiera bowiem dużo dekstryn, które w połączeniu z białkami wydzielanymi przez pszczoły nadają mu konsystencję żelu. W jego skład wchodzi wiele aminokwasów (w tym wszystkie egzogenne) i enzymów oraz stosunkowo duża ilość witamin z grupy B.c.d.n
______________________________♥______________________________Ps: To setny post tutaj:)

7 komentarzy

Dziękuję za komentarz. Wszystkie z uwagą czytam, choć nie zawsze mogę odpisać. Jeśli masz jakieś pytanie napisz na maila waniliowachmurka@gmail.com
Zapraszam też na fanpejdż Waniliowej Chmurki na Facebooku.

 1. ale piekny piesek, sliczniutki:) i jak ladnie pozuje wsrod wrzosow:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mam miejsca na wrzosy! To dopiero dramat...:o

  OdpowiedzUsuń
 3. moim marzeniem jest właśnie przejść się po szkockim wrzosowisku.. najlepiej we mgle :)
  świetna psinka :)

  OdpowiedzUsuń
 4. piesek rozbawia :) a wrzosowe kępki w ogrodzie to moje marzenie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Część wydm nad morzem porastają wrzosy. Uwielbiam spacery wśród nich.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wrzosy sadzi się wiosną !!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Anonimowy- mylisz się, wiadomość od ogrodnika "Najlepiej sadzić wrzosy we wrześniu, jednak termin sadzenia nie jest w ściśle określony, pod warunkiem że zapewnimy roślinom odpowiednią wilgotność podłoża."
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

jestem na instagramie